Mam nadzieję, że święty Wit wybaczy mi to zdrobnienie, wszak dzieckiem był jeszcze. Skoro jednak wiek młodociany nie przeszkadza mu w pełnieniu roli patrona Rijeki, liczę na jego wyrozumiałość dla mieszkanki tego miasta. Jednak nie o rijeckiej katedrze dziś będzie mowa, lecz o małym kościołku na wyspie Krk.

Przemierzając ścieżki tej cudownej wyspy, wciąż trafia się na zabytkowe kościoły. Wśród nich jest także maleńki kościołek pod wezwaniem św Wita (Sveti Vid) w miasteczku Sveti Vid Dobrinski. Nie trudno go przeoczyć, z głównej drogi jest tylko jeden niewielki drogowskaz, a ścieżka wiodąca do kościołka prowadzi przez las. Jeśli jednak chcecie podjąć się jego odnalezienia, na końcu tekstu podam Wam dane GPS 🙂 A tymczasem kilka słów zachęty.

Kościołek Sveti Vid został wzniesiony w roku pańskim 1100, co czyni go jednym z najstarszych w okolicy. Jest to jednonawowa budowla romańska, z apsydą po stronie wschodniej, oraz wysoką – 14 metrową dzwonnicą po stronie zachodniej. Za jej fundatora uważa się Dragoslava, o którym wspomina, zapisany głagolicą, dokument „Darovnica Dragoslava”.

Swoją sakralną funkcję kościółek pełnił aż do roku 1790. Później popadał w coraz większe zapomnienie, a co za tym idzie, także w ruinę. Szczęśliwym dla niego rokiem okazał się 1940 kiedy to przeprowadzoną gruntowną odnowę i zaczęto w nim ponownie odprawiać msze. Dziś stanowi niezwykły przykład architektury romańskiej. A raz w roku – 15 czerwca – w dzień patrona, odprawiana jest w nim msza.

I na koniec koordynaty GPS: 45°07′32.95″N 14°36′48.47″E