Inspiracją dla tego wpisu była, jak zawsze, ciekawość świata. Tym razem jednak nie moja, lecz znajomej z FB grupy Volim Cro – Zakręceni Cromaniacy. Basiu, dziękuję Ci bardzo, że mnie tam wysłałaś! W dwa weekendy zebrałam tyle materiałów, że nie nie wiem kiedy o tym wszystkim zdołam napisać 🙂

Jeziora na wyspie Krk są dwa: Ponikve, o którym Wam dziś kilka słów napiszę, oraz jezioro o niezwykle złożonej nazwie – Jezioro. Obydwa są rezerwatami ornitologicznymi, zwłaszcza Jezioro przoduje w tej kwestii.

Ponikve jest jeziorem krasowym, powstałym w wyniku osadzania się warstw nieprzepuszczalnych, głównie gliny, co umożliwiło gromadzenie się wody. Jest drugim co do wielkości jeziorem położnym na wyspie (palmę pierwszeństwa dzierży Vransko, na sąsiedniej wyspie Cres).

Aby dotrzeć do tego ukrytego przed turystami jeziora, trzeba zjechać z drogi nr 102 prowadzącej do miasta Krk, w kierunku miasteczka Kras, a tam skręcić w prawo (znów w kierunku Krku). Samochód pozostawić w zatoczce przy drodze i pieszo udać się w kierunku jeziora. Choć początek nie wygląda zbyt obiecująco – wierzcie mi – zdecydowanie warto!

Mimo, że większość drogi idzie się wzdłuż ogrodzenia, nie przeszkadza to cieszyć się pięknem okolicy.

Poza wieloma gatunkami ptaków (nie pytajcie mnie, umiem rozpoznać tylko czaple i kaczki, a wujek google mówi, że łyski też widziałam), w okolicy jeziora spotkacie także innych przedstawicieli fauny. Mnie na początku ścieżki przywitał piękny rudy lis, a pożegnał zaskroniec 🙂 Pomiędzy nimi były całkiem niezwyczajne krowy, ciekawskie owce oraz ślady dzików.

Ku mej radości tych ostatnich na żywo nie dane mi było zobaczyć.

Jeszcze informacja dla tych, co bardziej rowerowi są niż samochodowi – do jeziora i wokół niego prowadzi także trasa rowerowa. W ogóle Krk jest pod tym względem nieźle przygotowany. Wszędzie, gdzie dotąd doprowadziły mnie wędrówki, były też trasy rowerowe. Zainteresowanym polecam pobranie aplikacji przygotowanych przez Centrum Turystyczne wyspy: dla Apple i dla Android.

A dla tych, którzy (jak ja) preferują cztery kółka, załączam mapkę i koordynaty GPS do miejsca, skąd wiedzie ścieżka do jeziora Ponikve (to ta czerwona kropeczka po prawej stronie). GPS  –   45°04′08.4″N 14°35′00.29″E