Święto Uciekających na rowerze, czyli gdzie z tym bicyklem!!

W przypadające dziś Międzynarodowe Święto Uciekających na rowerze nie wypada nie pisać o rowerach. Zatem zapraszam wszystkich miłośników tej właśnie formy aktywnego wypoczynku, na opowieść o tym, co cyklistom oferuje Chorwacja.

Nie sposób wymienić wszystkich tras rowerowych, które znajdziecie w Chorwacji, dlatego wymienię tylko kilka tych najpopularniejszych. Jeśli zechcecie sami odkrywać kolejne trasy, w każdym zakątku kraju, w Centrach Informacji Turystycznej (Turistička Zajednica) otrzymacie mapy okolicznych tras rowerowych.

Zacznę od Dalmacji, która jest wciąż najpopularniejszym miejscem wypoczynku Polaków (i nie tylko :)).

IMOTSKI – trasa twierdz i jezior. 46 km szlak poprowadzi Was między innymi przez twierdzę Topana, twierdzę Badnjevica, Czerwone i Niebieskie jezioro, kanion Badnjevica. Przewyższenie na trasie wynosi 525m. Trasa jest częściowo asfaltowa, częściowo kamienista, średnio wymagająca.

Znacznie krótsza, ale też bardziej wymagajaca jest trasa Omiš – Podašpilje – Omiš. Na 17 km czeka Was aż 915 m przewyższenia, ale też nieziemskie widoki, na Biokovo, Mosor czy wyspę Brač.

Bardziej na północy możecie wybrać trasę z miasteczka Novi Vinodolski, która przez 45 km wypełnionych niezwykłymi widokami, doprowadzi Was do miasteczka Begovo Razdolje w górach Gorski Kotar. Trasa jest dosyć wymagająca kondycyjnie, ale warta każdego wysiłku.

Zanim dotrzemy na moją ukochaną Istrię, zabiorę Was jeszcze wgłąb kraju, to Parku Przyrody Žumberak. Samoborskie Pogórze ma dla Was aż 7 tras rowerowych, a każda z nich ma swój początek i koniec w miasteczku Samobor. Będziecie więc mieli okazję nie tylko wyszaleć się sportowo, podziwiać niesamowitą urodę tego rejonu, ale także zwiedzić Muzeum Miejskie, gdzie jednym z eksponatów jest rower Mirko Klešića, z roku 1887. I koniecznie skosztujcie słynnej samoborskiej kremówki, o której pisałam już kiedyś (tutaj).

I w końcu docieramy na Istrię. Tu szlaków rowerowych jest znacznie więcej. Jednym z najpiękniejszych (w mojej subiektywnej ocenie) jest Parenzana, szlak wiodący wzdłuż dawnej linii kolejowej, która łączyła Triest i Poreč, mijając po drodze aż 33 miasta. Dzisiejsza trasa rowerowa otrzymała po niej imię oraz cześć szlaku. Na rowerze macie do pokonania 61 km, 9 tuneli oraz 6 mostów i wiaduktów.

Tyle dzisiejszej wyliczanki. Oczywiście pozostałe regiony Chorwacji oferują nie mniej ciekawe szlaki dla rowerzystów. Postaram się linki do jak największej ich ilości załączyć na końcu tego postu. Wam pozostaje tylko wybrać szlak, przygotować sprzęt i kondycję. No i ruszyć w drogę!

Trasy na Istri: http://www.istria-bike.com/hr/staze

Trasy Samoborskiego Pogórza: https://www.samobor.hr/visit/brdski-biciklizam-i3

Trasy w górach Dynarskich: http://www.dinaridestrails.org/staze/

Trasy Kvarneru: https://croatia.hr/hr-HR/dozivljaji/aktivni-odmor/biciklizam/regija-kvarner

Trasy Slavonii i Baranii: https://croatia.hr/hr-HR/dozivljaji/aktivni-odmor/biciklizam/regija-slavonija-i-baranja

Trasy Liki: https://croatia.hr/hr-HR/dozivljaji/aktivni-odmor/biciklizam/regija-lika-karlovac

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.