Sercowa sprawa, czyli niezwykła galeria w Puli…

W Światowym Dniu Rozwoju Kulturalnego porywam Was do galerii! Ale takiej niezwykłej, bo urządzonej w dawnym kościele. Zapraszam Was do galerii “Sveta Srca” w Puli!

Budynek Galerii Sveta Srca

Przy ulicy De Villeov uspon 8 w Puli znajdował się niegdyś kościół. Wzniesiono go w roku 1908 dla sióstr sercanek. Sakralną funkcję pełnił tylko do zakończenia drugiej wojny światowej. Przez kolejne lata popadał w ruinę, aż do roku 1958 kiedy to został oddany do dyspozycji Muzeum Archeologicznemu Istrii. Muzeum wykorzystywało budynek jako magazyn, nie prowadząc w nim prac remontowych. Dopiero po zawaleniu się dachu, pod koniec lat 80. XX wieku, Muzeum zainicjowało akcję odnowienia kościoła i utworzenia w nim Muzeum-Centrum Nauki. Na początku lat 90. XX wieku zbiory przechowywane w kościele, przeniesiono do Fortu Bourguignon, ale z prac remontowych wymieniono tylko dach budynku. Remont ruszył pełną parą dopiero w roku 2007.

Nawa główna kościoła, dziś wnętrze galerii.

Projekt odnowy przewidywał przestrzeń multimedialną, która może pomieścić wystawy typu muzealnego, ale która będzie także miejscem wykładów, kongresów, forów naukowych, spektakli, koncertów, filmów, festiwali … Całość miała być dostępna także dla osób niepełnosprawnych, dlatego zainstalowano pionową platformę i specjalną toaletę, oraz rampę, po której osoby niepełnosprawne mogą wejść do kościoła. Do naw bocznych dobudowano dwie galerie, tworząc dodatkowe piętro wystawowe. Zainstalowano ogrzewanie i klimatyzację oraz nowoczesny system oświetleniowy.

Dobudowana galeria w nawie bocznej.


Niezwykła, nowoczesna galeria została uroczyście otwarta 14 lipca 2011 roku. Od tego czasu gościła już wiele wystaw poświęconych historii Istrii (i nie tylko). Ja po raz pierwszy odwiedziłam ją, gdy wystawiano tam dzieła Ivana Meštrovića. Już samo wnętrze zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Choć miejsce jest całkowicie świeckie, sakralny genius loci jest tam wciąż obecny.

Galeria w nawie bocznej.

Wystawa zatytuowana “Meštrović: Otisci duše” (“Meštrović: Odciski duszy”) otwarta była od 17 maja do 27 października 2019.
Zapraszam Was do podziwiania nie tylko dzieł artysty, ale i niezwykłej przestrzeni wystawienniczej.

http://photography.prekorupe.com/wp/moja-wielka-chorwacka-milosc-czyli-wystawa-dziel-mestrovica-w-puli/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.