Niedzielny seans filmowy, czyli nie tylko Gra o tron…

O tym, że “Grę o tron” kręcono w Chorwacji, wiedzą już chyba wszyscy. Powstały nawet specjalne trasy turystyczne dla fanów serialu. Ale choć w ostatnich latach jest to jeden ze sztandarowych produktów chorwackiej turystki filmowej, “Gra o tron” nie jest jedynym filmem, w którym możecie podziwiać piękne krajobrazy z kraju nad Adriatykiem.

Historia kinematografii pełna jest chorwackich opowieści. Dlatego dziś podpowiem Wam gdzie jeszcze, poza wspomnianym serialem, możecie zobaczyć Chorwację.

Wszystko zaczęło się jeszcze w latach 60-tych XX wieku. Wtedy to studio Jadran Film było największym i jednym z najpopularniejszych studiów filmowych centralnej Europy. Dzięki międzynarodowej kooperacji powstało tu aż 145 filmów (krajowych niewiele mniej, bo 124). Zatem po jakie tytuły sięgnąć, jeśli tęskno Wam za chorwackimi widokami? Zacznijmy od klasyki.

W roku 1962 w Zagrzebiu Orson Welles nakręcił słynną ekranizację, jeszcze słynniejszej powieści Franza Kafki “Proces”. Poza zdjęciami studyjnymi, wykorzystano tu lokacje w mieście. I tak słynna scena, w której Józef K. przechodzi przez salę pełną ludzi piszących na maszynach do pisania, nakręcona została w pawilonach Targów Zagrzeb, a w finałowej scenie możecie podziwiać zagrzebską Katedrę.

“Proces”

W tym samym roku powstała pierwsza cześć przygód najsłynniejszego czerwonoskórego gentlemana wszech czasów. “Winnetou” kręcony był na wielu lokacjach w Chorwacji. Najsłynniejszą z nich z pewnością są Jeziora Plitwickie, ale w całej serii zobaczyć możecie także Park Narodowy Paklenica, Grobničko Polje, kanion rzeki Zrmanja, rzekę Cetina, Szybenik, Rijekę, Trogir, Knin czy Rastoke.

Rok później, w 1963, Sean Connery przesyłał fanom “Pozdrowienia z Rosji” a robiąc to przebywał, między innymi, na kolejowym Dworcu Głównym w Zagrzebiu. Zaś w roku 1964 w Kanale Limskim zacumowali wikingowie. To tutaj właśnie powstał film “Długie łodzie Wikingów”. Dla potrzeb filmowców powstało tu całe wikińskie osiedle, a sam Kanał był jeszcze kilkukrotnie wykorzystywany jako scena filmowa.

Kolejne lata przyniosły takie tytuły jak “Isadora” (1968) z Vanessą Redgrave, kręcony w Opatii (która “zagrała” Niceę) oraz w Rijece, “Żelazny krzyż” (1977) Sama Peckinpaha, gdzie zobaczycie Rijekę i półwysep Istria, czy “Blaszany bębenek” (1979) gdzie Zagrzeb przeistoczył się w Gdańsk.

“Blaszany bębenek”

Pamiętacie pewnego mleczarza, który zastanawiał się co by było, gdyby był bogaczem? Anatewka, o której tak rzewnie śpiewał Tewje, to dwie małe wioski w pobliżu Zagrzebia – Lekenik i Mala Gorica. Ale w filmie pojawił się i Zagrzeb, na potrzeby jednej ze scen przeobrażony w Petersburg. “Skrzypek na dachu” 1971.

Zagrzeb jako Petersburg “Skrzypek na dachu”

Lata 80-te to kolejny oscarowy tytuł – “Wybór Zofii” (1982) z niezapomnianą rolą Meryl Streep. Film powstawał miedzy innymi w Zagrzebiu i pobliskim Samoborze.

W Dubrovniku nakręcono mini serial “Matka i córka” (1989) z Sophią Loren, która powtórzyła tu swoja oscarową rolę z roku 1960. Do Zagrzebia zaś dwukrotnie powracała ekipa serialu “Wichry wojny” (1983) i jego kontynuacji “Wojna i pamięć” (1988)

Ale pojawiały się też i lżejsze obrazy, jak “W 80 dni dookoła świata” (1988) z Piercem Brosnanem, w którym Rijeka doskonale zagrała Paryż! Zaś w roku 1983 w Opatii gościł jeden z moich ulubionych aktorów – Tom Selleck, kręcąc film “Podniebna droga do Chin”, w którym (poza wspomnianą już Opatią) zobaczycie istryjskie kamieniołomy. Chorwację odwiedzał także Jackie Chan, który w Zagrzebiu i Motovunie kręcił film “Zbroja boga”. Podczas kręcenia scen na rzece Sawie doznał kontuzji, dając tym samym czas ekipie na zwiedzenie miasta 😉

“W 80 dni dookoła świata”

Lata 90-te należały do kina akcji, zmienił się więc i profil filmów kręconych w Chorwacji. W roku 1990 w Dubrovniku i Rovinju kręcono “Kapitana Amerykę”, w roku 1993 (mimo trwającej wojny) w Zagrzebiu powstawały zdjęcia do “Pociągu śmierci” z Piercem Brosnanem. Rok 1999 to nominowany do Oscara “Titus Andronicus” ze wspaniałą rolą Antoniego Hopkinsa, kręcony miedzy innymi w Puli.

Wiek XXI przyniósł prawdziwy rozkwit chorwackim studiom filmowym. W 2004 Istria przeobraziła się we francuską Prowansję, za sprawa filmu “Kobieta muszkieter” z Gerardem Depardieu, Michaelem Yorkiem i Nastassią Kinski. Rok 2005 to “Casanova” z Dubrovnikiem w tle. Rok 2007 przyniósł kolejną świetną rolę Richarda Gere, w poruszającym trudny temat zbrodni wojennych filmie “W pogoni za zbrodniarzem”. Film kręcono, między innymi, w Zagrzebiu, Karlovcu, Samoborze, Žumberku).

“W pogoni za zbrodniarzem”

W roku 2011, poza pierwszymi odcinkami “Gry o tron”, w Chorwacji nakręcono także “Polowanie na czarownice” (tu możecie zobaczyć Pulę i Kamenjak) oraz film “Powtórnie narodzony” z Penelope Cruz, gdzie poza aktorskim kunsztem, podziwiać możecie Korčulę i półwysep Pelješac.

Aż dwukrotnie w Chorwacji kręcono “Robin Hooda”. Pierwszy powstawał w Dubrovniku (rok 2017), kolejny rok później w istryjskim miasteczku Završje. Lista niebezpiecznie się wydłużyła, wspomnę więc jeszcze tylko o najpopularniejszych tytułach, takich jak: “Mamma Mia. Here We Go Again!, który kręcono w roku 2018 na wyspie Vis, święcącym triumfy serialu “Terror” (2017), kręconym miedzy innymi na wyspie Pag – idealnej lokalizacji dla Arktyki i serialu “The Islander”, w którym zobaczyć możecie Hvar, Pag, Brač, Split, Trogir i Vodiče.

“Terror”

A na zakończenie gratka, a nawet dwie, dla fanów polskiej kinematografii. W roku 2017 na wyspie Krk i na prowadzącym do niej moście, kręcono obraz “Najlepszy” – film dokumentalny o życiu Jerzego Górskiego, który mimo wielu przeciwności został mistrzem świata w podwójnym triatlonie.

Druga gratka to Split, ukazany w oskarowej “Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego. Kto nie widział, niech nadrabia zaległości!

Wiele filmów z pewnością jeszcze powstanie w Chorwacji, niektóre z już nakręconych pominęłam celowo, o wielu zapewne nie wiem. Jeśli macie ochotę uzupełnić listę, zapraszam do wpisywania tytułów w komentarzach.

Rijeka, kwiecień 2020.

[wdi_feed id=”1″]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.