Bakalar na bijelo czyli dorsz w świątecznym wydaniu.

Jednym z najpopularniejszych dań, goszczącym na chorwackim świątecznym stole, jest “bakalar na bijelo”. Istnieje kilka sposobów przygotowania tego dania, ale najczęściej spotykany jest ten w postaci pasty do pieczywa. Większość z moich znajomych nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez rozkoszowania się się chrupiącym chlebkiem z pyszną pastą z dorsza. Ja wybrałam dla Was, drodzy Czytelnicy dwa ze znalezionych w sieci przepisów. Zapraszam do czytania, gotowania i smakowania!

Dorsz na biało na sposób z Istrii

Składniki:

1 mały dorsz (suszony lub świeży)
7-8 ząbków czosnku
oliwa z oliwek (do 1 litra!)
natka pietruszki
sól i pieprz
3-4 ziemniaki

Jeśli używamy suszonego dorsza, należy go namoczyć co najmniej jeden dzień wcześniej (często zmieniając wodę). Świeżego dorsza gotujemy do miękkości aby łatwo oddzielić ości i ogon. Wodę z gotowania dorsza zachowujemy. Oczyszczone mięso ryby umieszczamy w głębokiej misie i zaczynamy rozdrabnianie, najlepiej staroświeckim drewnianym wałkiem lub tłuczkiem do ziemniaków. Na początku “na sucho”, później stopniowo dolewamy oliwę. I tłuczemy 🙂 To dosyć dlugotrwały proces, więc pozwalamy sobie na chwile przerwy. W jednej z takich chwil siekamy czosnek – częśc drobno a część grubo. Drobno posiekany dodajemy do ryby a grubo posiekany przesmażamy na oliwie, by nabrała aromatu. Pachnącą, przestudzoną oliwę dolewamy do dorsza i wracamy do tłuczenia. Przyszedł czas na dodanie soli i pieprzu do smaku. I na tłuczenie 🙂  Im więcej czasu poświęcimy tej odstresowującej czynnosci, tym pasta będzie bielsza a o to właśnie nam chodzi. W tak zwanym międzyczasie gotujemy *ziemniaki, kartofle, pyry (*niepotrzebne skreślić). Miękkie rozdrabniamy i dodajemy do dorsza. Ważne aby ryba w tym czasie była już dobrze “roztłuczona”, po dodaniu ziemniaków będzie ciężej. I tłuczemy… W trakcie tłuczenia dolewamy powoli oliwę by całość miała konsystencję pasty do pieczywa. Dodajemy drobno posiekaną pietruszkę i jeszcze chwilę tłuczemy…

Przygotowanie dorsza na biało w wersji tradycyjnej wymaga czasu, cierpliwości i siły. Ale warte jest tego wszystkiego, zwłaszcza kiedy mamy okazję kosztowania tego dania z najlepszym w świecie tradycyjnym polskim chrupiącym chlebem na zakwasie. Smacznego!!

img_0090foto. net

Drugi przepis w wersji luksusowej 🙂

Kremowy dorsz bożonarodzeniowy z dodatkiem homara

Składniki:

1 większy filet szuszonego lub świeżego dorsza
mały kawałek (150g) wędzonego dorsza
1 rak, langusta lub homar
1 ziemniak
100ml białego wina
100ml kwaśnej śmietany
100-150ml oliwy z oliwek
Sok z cytryny
1 cebula
4 ząbki czosnku
4-5 łyżki posiekanej natki pietruszki
sol, pieprz

Suszoną rybę moczymy w wodzie co najmniej jeden dzień. Świeżą gotujemy razem z homarem (langustą, rakiem) około 10 minut. Ziemniaki gotujemy osobno i drobno siekamy.
Na oliwie przesmażamy posiekaną cebulę i czosnek (około 3 minuty), dodajemy ugotowane ziemniaki i jeszcze chwilę smażymy. Zalewamy winem i dusimy aż połowa płynu odparuje. Dodajemy ugotowaną i rozdrobnioną rybę i homara. Zdejmujemy z kuchenki. Dodajemy pietruszkę, sok z cytryny. Tłuczemy, dodając oliwę i przyprawy, aż do uzyskania gładkiej pasty. Smacznego!!

 

foto net.

img_0092foto net.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz