Na początek nie potrawa ale dodatek do niej. Pyszny, zdrowy i łatwy do przygotowania. Popularny w całej Chorwacji, podawany do mięs, ryb, makaronów. Można go jeść z czym dusza zapragnie. Przepisów na domowy ajvar jest tyle ile gospodyń w Chorwacji. Ja podzielę się z Wami dwoma z nich.
Ajvar tradycyjny
Składniki:
3 kg czerwonej papryki (słodkiej, w Chorwacji korzysta się najczęściej z odmiany Rog)
1 duży fioletowy bakłażan
1 główka czosnku
Papryczka pepperoni jeśli chcemy wersję pikantną
150 ml oliwy z oliwek
Sól i cukier do smaku
Paprykę i bakłażan upiec w piekarniku, ciepłe zawinąć w folię. Kiedy ostygną obrać ze skóry, paprykę dodatkowo oczyścić z pestek. Paprykę i bakłażan drobno posiekać lub zmielić, umieścić w garnku z grubym dnem i dusić na wolnym ogniu. Stale mieszając dolewać powoli oliwę, tak by nie pozostawała na powierzchni. Dusić należy tak długo aż przesuwając łyżką po dnie zobaczymy pozostającą ścieżkę 🙂 Sól i cukier dodajemy pod koniec duszenia. Tak przygotowany ajvar pakujemy do ciepłych słoików i przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu.
Ajvar ze śliwkami
Składniki:
1 kg czerwonej papryki
800 g śliwek
400 g cebuli
500 ml octu winnego
400 g brązowego cukru
1 łyżeczka sproszkowanego imbiru
2 łyżeczki chili w proszku
1 łyżeczka posiekanej kolendry
Umytą i oczyszczoną paprykę posiekać w kostkę, śliwki przepołowić i usunąć pestki, cebule posiekać w piórka. Wszystko umieścić w garnku, dodać ocet winny, przyprawy i gotować 20 minut. Zmniejszyć ogień, dodać cukier i gotować do zgęstnienia, pilnując by się nie przypalił. Gotowy ajvar (test jak poprzednio) pakujemy do wyparzonych słoików. I gotowe 🙂
SMACZNEGO!!